Tasuta transport

pakiautomaati tellimustele üle 100€

Klienditugi +372 58253216

Küsimuste korral helista julgelt


Koerte elektrilised kaelarihmad jagunevad laias laastus kolme kategooriasse. Puldiga treeningrihmad, autonoomsed haukumisvastased rihmad ja raadiopiirded. Nende kõikide ühiseks nimetajaks on see, et nad kasutavad helisignaali, vibratsioon või elektrilist impulssi. Just viimane on asjaolu, mis paneb paljusid kulmu kergitama ning kahtlema selles, kas elektriline kaelarihm on ikka õige asi, mida kasutada.

Elektroonilised kaelarihmad hakkasid laiemalt levima 1970ndatel, seega on neid kasutatud juba üle 50ne aasta. Ilmselt samakaua on kestnud ka loomakaitsjate lobitöö elektriliste kaelarihmade ära keelamiseks. Internetis leidub palju „hoiatavaid” artikleid, mis sisaldavad „fakte” ja liialdusi, mis pole leidnud kinnitust. Seoses uue loomakaitse seadusega koostati Šotimaal 2016ndal aastal põhjalik 84 leheküljeline analüüs, mis uuris elektrilisi kaelarihmasi. Leitav siit.

Antud analüüsi põhjal otsustati, et elektroonilised kaelarihmad on ohutud ja, et neid võib kasutada ka edaspidi.
Elektriliste kaelarihmade teemal jagunevad inimesed enamasti kahte leeri. Näiteks ülaltoodud analüüsist leiab küsitluse, mille järgi 43% loomaomanikest on arvamusel, et antud seadmed tuleks keelata. Ülejäänud 67% loomaomanikest nii ei arvanud. Samasugune polariseerumine leiab aset ka Eesti lemmikloomafoorumites ja facebooki gruppides, kus osad peavad antud rihmasi piinariistadesks ja soovitavad neid endale kaela riputada ning teised kasutavad neid ja mõistavad nende vajalikust.

Rahvusvaheline koerte spetsialistide ühendus IACP pooldab elektriliste kaelarihmade kasutamist ning leiab, et nende keelamine suurendaks varjupaikades olevate loomade hulka. Sarnasel seisukohal on ka vastutustundlike koerteomanike ühendus ARDO. Loe lisaks https://joinardo.com/evidence/

Dogtrace kuulub elektrooniliste kaelarihmade tootjate ühendusse ECMA, mille ülesandeks on töötada välja ja võtta kasutusele standardeid, mis tagaksid elektrooniliste kaelarihmade ohutuse. Näiteks lülituvad Dogtrace raadiopiirete kaelarihmad välja juhul, kui koer peaks jääma kinni alasse, kus kaelarihm emiteerib impulssi.

Elektrooniliste kaelarihmade vastased üritavad tihitpeale jätta muljet, et elektroonilised kaelarihmad ebainimlikud koerte piinariistad.  Reaalsus on midagi muud. Näiteks raadiopiirete puhul saab koer mõned korrad impulsi ainult õppimisperioodi alguses, hiljem ta lihtsalt ei lähe edasi, kui kuuleb hoiatussignaali. Seega on raadipiirde kaelarihm eelkõige distsiplineeriva mõjuga. 
 
Kokkuvõtvalt võib öelda, et elektroonilised kaelarihmad on ohutud.  


Loe lisaks:

Kas raadiopiire toimib minu koera peal?